Producent toreb papierowych
torby firmowe

Dlaczego ekotorby są korzystne dla środowiska?

torby firmowe

Dlaczego ekotorby są korzystne dla środowiska?

Rosnąca wciąż liczba stosowanych w obrocie handlowym opakowań jest dużym obciążeniem dla środowiska. Wiele z nich może być trudno poddać recyklingowi, część zamiast być przetworzona i ponownie wykorzystana trafia na wysypiska śmieci. Szczególnym problemem są torby używane do pakowania różnego rodzaju zakupów od markowej odzieży przez kosmetyki, aż po produkty spożywcze. Od pewnego czasu są jednak dostępne specjalne torby ekologiczne wytwarzane właśnie z myślą o poprawie stanu środowiska naturalnego. Sprawdźmy, czy rzeczywiście jest to rozwiązanie, które może się przyczynić do poprawy stanu naszej planety.

Tagi:

Torby biodegradowalne

Ekotorby to jedna z odpowiedzi na rosnącą górę odpadów i kłopoty z zagospodarowaniem opakowań z tworzyw sztucznych. Plastik, choć bardzo wygodny w użytkowaniu jest substancją, która w bardzo dużym stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne. Wyrzucone torebki foliowe widujemy w naszych lasach i rzekach. Fragmenty plastiku trafiają do organizmów zwierząt, często są obecne nawet w niektórych zjadanych przez nas produktach spożywczych.

Torby ekologiczne są zwykle w pełni biodegradowalne. Oznacza to, że są produkowane z materiału, który pozostawiony w naturalnym otoczeniu ulega samoczynnie rozkładowi pod wpływem działania warunków atmosferycznych i mikroorganizmów. Torba tego rodzaju może być więc łatwo zutylizowana i w krótkim czasie przestaje być jakimkolwiek problemem. Ekotorby biodegradowalne są wytwarzane z papieru, który jest robiony z naturalnej celulozy, która jest podstawowym budulcem drewna. Dodatkową zaletą takich torem jest to, że półprodukt do ich produkcji uzyskuje się z wykorzystaniem makulatury. Torby ekologiczne są więc jednym z przykładów przyjaznej dla środowiska gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie wszystkie towary są wytwarzane z surowców wtórnych, a same są biodegradowalne lub możliwe do dalszego przetworzenia i wykorzystania.

Ekotorby nie są zwykłymi torbami papierowymi. W procesie ich produkcji wykorzystuje się papier, który jest wytwarzany bez użycia chloru i silnie stężonych niebezpiecznych i trudnych do utylizacji kwasów. Dzięki takiej technologii bezpieczny dla środowiska jest nie tylko sam produkt, ale również sposób jego uzyskiwania.

Zobacz również nasze torby ozdobne!