Przygotowanie nadruku na torbę. Etapy postępowania
Przygotowanie nadruku na torbę. Etapy postępowania
Torby papierowe, czy z innych materiałów, stały się elementem użytku codziennego. Coraz częściej spotyka się torby z różnego rodzaju ciekawą i zróżnicowaną grafiką, która może nawiązywać do działalności firm z widocznym logo producenta. Stanowi to dobrą reklamę dla firm. Jak przygotowuję się taki nadruk na torbę?
Pierwszym etapem jest wybór torby do druku. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, warto wybrać torbę, na której wykonamy projekt, czyli wielkość, rodzaj rączek i materiał, z którego będzie wykonana torba. Kolejnym etapem jest zaprojektowanie nadruku na torbę. Jeśli stanowi to jakiś problem, lepiej byłoby skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ostatni etap to już nadruk na torbie. Sposób nanoszenia nadruku na torbę zależy przede wszystkim od jego nakładu. W praktyce wygląda to w następujący sposób:
- przy większych nakładach dobrze jest skorzystać z metody fleksograficznej, która pozwala na drukowanie całej powierzchni torby,
- przy średniej wielkości druku sprawdza się metoda offsetowa – dzięki niej druk może być uszlachetniony laminatem z matową lub błyszczącą folią, złoceniem wykonanym na gorąco czy nawet lakierem UV naniesionym na laminat matowy, w takiej wersji nadruk może być też wypukły,
- przy najmniejszych zamówieniach sprawdza się metoda sitodruku.
Jakie jednak metody drukowania na torbach rozróżniamy?
Metody drukowania!
Jedną z bardziej popularnych metod drukowania nadruków na torbach papierowych czy materiałowych jest metoda sitodruk. W tym procesie używana jest specjalna siatka, która jest pomocna w nanoszeniu grafiki na powierzchnię danej torby. Polega ona na naniesieniu na papier lub inny materiał obrazu, który jest umieszczany na specjalnej tkaninie o konsystencji sitka. Sito dociska się do podłoża i jego powierzchni przechodzi tak zwany rakiel, który wtłacza farbę przez otwory w siatce. Po tej czynności można podnieść tę siatkę i kontrolować jakość otrzymywanego obrazu. Celem tego sposobu to nie fotograficzna dokładność, to raczej grafika, o której wartości świadczą nieprzewidziane efekty, takie jak różnego rodzaju nasycenia barw, kropki czy wyraźnie zaznaczone kontury.